סובלים מדיכאון חרדה או מצב נפשי אחר? טיפול ב-vr

אחד התחומים שלא מפסיקים לדבר עליו במגוון הקשרים הוא עולם ה- VR. מדובר בעולם תלת ממדי מקביל, אותו מייצרים המפתחים על ידי תוכנת מחשב. הטכנולוגיה מאפשרת למשתמש לגרום לו לחשוב שהוא באמת נמצא במקום. הטמעה היא למעשה התכונה שמעניקה למציאות מדומה את החוויה העוצמתית בזמן אמת. המשתמש חשוף למראות, צלילים, מרגיש את מה שקורה מתחת לרגליים שלו והחוש האולי יחידי שלא מופעל בחוויה העוצמתית הזו הוא חוש הריח. בשנים האחרונות החלו לשלב במרכזים רפואיים מסוגים שונים טיפול ב-vr.

איך זה בא לידי ביטוי?

התחום עשה קפיצה כמעט בלתי נתפסת. מציאות מדומה רפואה מבוססת על מכשירי VR, את חלקם ניתן לרכוש ויש כאלה ספציפיים הנמצאים רק באותם מרכזים או ארגונים העוסקים בתחום. החוקר מל סלייטר מאוניברסיטת ברצלונה חקר את התחום והראה כי ניתן ליצור אפקט של אשליית הגוף. כלומר, אנשים יכולים להיכנס לתוך גוף פיזי וירטואלי, אך למעשה – להרגיש שזה הגוף שלהם. זה קורה דרך חוויה חושית, המתקיימת באמצעות הטכנולוגיה הזו. ברגע שהמטופל נכנס לתוך הגוף הוירטואלי, הוא משנה גם את התפיסה שלו על עצמו.

מהם היתרונות של טיפול בvr?

לאט לאט אנחנו רואים איך התחום הזה מתפתח ומתקדם בהיבט של טיפולים פסיכולוגיים ומאפשר לטפל באנשים עם פחדים ספציפיים, אנשים עם בעיות התנהגות, בעיות קשב וריכוז, חרדות, דיכאון ועוד. הטכנולוגיה מאפשרת לאנשים להיות במקומות מסוימים מבלי באמת להיות שם וכך למעשה להתמודד עם הפחד. בנוסף, ניתן לשפר תחושות ורגשות אצל אדם כמו אמפתיה או חיבה, לבצע התאמות של המציאות המדומה לצרכים של המטופל באופן ספציפי וכך למעשה להחליף סוגים שונים של טיפולים.

לעיתים, כדאי לשלב את הטיפול עם שיטה נוספת. למשל, אם אתם סובלים מחרדה, נסו גם טיפול אלטרנטיבי בחרדה במקביל.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?