דיכאון ילדים

דיכאון הוא תופעה נפשית ורגשית שאין לה מגבלה של גיל, מגדר, דת או מצב אישי. אמנם יש תנאי מחייה או חיים שיכולים להעלות את הסיכון לדיכאון אך באופן כללי אפשר לומר שאין בן אדם בעולם שהוא לחלוטין חסין מדיכאון. יתרה מכך – גם מי שמגדיר את עצמו כאדם מאושר, שמח בחלקו וכזה שיודע לראות ולמצוא את החוזקות שלו ואת הדברים הטובים שיש לו – עלול לשקוע בדיכאון בכל שלב בחיים שלו או עלול לחוות אירוע או סיטואציה שיגררו בתורם את הדיכאון. כאשר מדובר בילדים הרי שהעניין יהיה חמור הרבה יותר, בעיקר בשל העובדה שילדים צריכים תמיכה מלאה של המבוגרים שמעורבים בחיים שלהם ולא תמיד הם יכולים בעצמם להבין את החומרה של המצב או את ההשלכות של הדיכאון. אפשר בעצם לומר שהילדים בעצמם כלל לא יכולים או יודעים להגדיר שמה שהם חווים הוא דיכאון.

 

מה עושים עם דיכאון בקרב ילדים?

מי שעובד עם ילדים או עם בני נוער צריך להיות בעל לב גדול במיוחד וכמובן לעבור הכשרות שיהפכו אותו למתאים לבצע את העבודה המוטלת עליו. הוא צריך להיות מבוגר משמעותי על מנת שהילדים ובני הנוער יסמכו עליו ויראו בו דמות חשובה עבורם. אלה בדיוק המדריכים או העוסקים בתחום של עבודה עם נוער בסיכון למשל. מצד אחד הם מוצאים את הדרכים לחדור אל הנפש הפנימית של בני הנוער, לדבר אליהם ולהבין מה קורה להם ומה עובר עליהם ומצד שני הם יכולים להפעיל את שיקול הדעת של האדם המבוגר שהם על מנת לקבל החלטות חשובות בנוגע לנערים או הנערות שעליהם הם אחראיים. מדובר בעבודה שהיא שליחות לכל דבר ועניין וללא ספק יש בה הרבה מאד סיפוק אישי, כמו גם אתגר לא קטן. ככל ומדובר באוכלוסייה נחשלת או בבני נוער שמגיעים ממצב סוציו אקונומי נמוך הרי שאפשר לסייע להם ולהפנות את החיים שלהם לכיוון טוב וחיובי.

 

 

איך להתמודד עם דיכאון אצל ילד?

כאשר מבוגר זה או אחר חושד שילד שקשור אליו חווה דיכאון חשוב מאד לקבל ייעוץ מקצועי מאנשי מקצוע טיפוליים – יועצת בית ספר, פסיכולוגית ילדים או אפילו רופא הילדים. חשוב לתאר במדויק מה רואים וממה מתרשמים אצל הילד על מנת שאפשר יהיה להבין לעומק האם באמת מדובר בדיכאון. בד בבד צריך לבחון את אירועי החיים שהתרחשו בתקופה האחרונה על מנת להבין האם אירוע כזה או אחר היווה טריגר לפרוץ הדיכאון. האם קורה משהו בבית הספר, בחוג או בשעות אחר הצהריים עם החברים או בני הנוער אחרים בסביבה. חשוב להישאר ערניים על מנת לשים לב לכל שינוי בהתנהגות ולהתריע במידה וסבורים שיש החמרה או רצון לפגיעה עצמית.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?