מבנה העין האנושית איבר שכדאי להכיר מקרוב

החוש החשוב ביותר שלנו מבין חמשת החושים הוא חוש הראייה. מכל חמשת החושים מגיעים ישירות למוח 5 מיליון סיבי עצב ומחצית מהם מהעיניים. העין האנושית מסוגלת לקלוט כמות אדירה של מידע ובעזרת המוח אנחנו עושים שימוש כדי לעבד וליישם את המידע הזה. בשורות הבאות נציג בפניכם את מבנה העין האנושית והתפקידים העיקריים של כל חלק בה.

 

רשתית

הרשתית של בנויה ממליונים של תאי עצב שמכסים את דופנה האחורי של העין. התאים רגישים מאוד לגירויים כמו אור והתפקיד שלהם הוא להפוך את האנרגיה של האור דרך הסביבים במטרה לעבד את המידע. אחד המצבים הרפואיים המורכבים באזור זה אך מאוד שכיחים, נקרא קרע ברשתית. יש מקרים בהם מדובר בהיפרדות בלבד ואז קל מאוד לטפל במצב, אך שיש קרע הדבר דורש טיפול מקצועי.

 

קרנית

זה החלק השקוף בקדמת מבנה העין האנושית. הקרניים של האור עוברות ממש דרך הקרנית ועוברות תהליך של שבירה דרך העדשה המגיעה לכיוון הרשתית. כל שינוי קל משפיע על תהליך המיקוד של האור. הקרנית היא שקופה ומה שמכסה ושומר עליה זו שכבה של דמעות.

אישון

מדובר בסוג של חריר דרכו האור עובר לתוך העיניים. הקוטר של האישון משתנה בהתאם לכמות האור שיש בסביבה שלנו וככל שיש פחות אור, האישון הופך יותר גדול וכל גם להיפך.  למשל, בזמן לילה האישון עובר תהליך של התרחבות ואז יותר אור יכול לחדור לעיניים.

 

קשתית

זוהי בעצם רשמה שמכילה צבעים והשרירים שלה פועלים כמו מצלמה. כלומר על פי כמות האור שיש בסביבה, השרירים של הקשתית מתרחבים ומצטמצמים.

 

עדשה

ממוקמת מיד אחרי האישון ומרכזת את קרני האור שעוברות ישירות מהקרנית לרשתית.

 

זגוגית

נוזל הדומה לג‘ל שתפקידו למלא את חלל העין ולתמוך בגלגל.

עכשיו שאתם מכירים את מבנה העין האנושית ואתם יודעים להבדיל בין כל החלקים יהיה לכם הרבה יותר קל כשאתם מגיעים לרופא העיניים עם תלונה על כאב, צריבה או אי נוחות בעין. תוכלו לקחת חלק פעיל בשיחה ולהבין את הפרטים הרפואיים עליהם הרופא מדבר.

רפואה שלמה.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא