דלקת מפרקים אצל ילדים – יש מה לעשות מעבר לטיפול הרפואי

אחת המחלות השכיחות ביותר אצל ילדים ובני נוער בגיל 0-18 היא דלקת מפרקים אצל ילדים. המחלה היא אוטואימונית – מחלת חיסון עצמי ונחשב לכרונית כלומר היא מתפתחת בהדרגה ולא ניתן לדעת למשך כמה זמן היא תישאר בגוף.

מהי דלקת מפרקים אצל ילדים?

במהלך המחלה מתפתחת דלקת במפרק אחד או יותר מה שגורם לקושי בתנועתיות, נפיחות וכאבים. אחרי עשרות שנים של מחקר ולימוד התנהגותה של המחלה לעומק הגיעו הרופאים למסקנה כי המטרה של כל הטיפולים היא להביא את המחלה למצב של הפוגה. כלומר אנחנו רוצים להשקיט אותה. באחוז גבוה מהמקרים, המחלה חולפת מעצמה ככל שהזמן עבור ולכן בשלב מסוים גם מפסיקים את נטילת התרופות כדי לראות האם היא חלפה.

טיפול באמצעות ליצנים רפואיים

כאשר ילד מקבל מזרק עם סטרואידים כדי להפחית כאבי שרירים בילדים בעקבות דלקת ועוד, לא רק שההזרקה כואבת היא גם גורמת לו לחשוב חוסר נוחות והרבה פעמים גם לפחד. ליצנים רפואיים עוזרים להסיח את דעתם של הילדים ובחלק גדול מהמקרים זה מאוד עוזר. מחקרים מעידים על כך שמידת הכאב אצל ילדים שעברו את התהליך בעזרת ליצן רפואי פוחתת בהשוואה לכאלה שלא.

 

חוברות וספרים שמסבירים על דלקת מפרקים אצל ילדים

מומלץ לשתף את הילדים ככל הניתן ולדבר איתם על המחלה ועל ראומטולוגיה ילדים. יש אפילו ספרים צבעוניים, סרטונים וחוברות קומיקס שמסבירים עליה. ברגע שהילד מבין ויודע ממה הוא סובל, הרבה יותר קל לו לשתף פעולה.

 

טיפולים משלימים וניהול אורח חיים בריא

ילדים הסובלים מהמחלה נדרשים לעבור גם טיפולים משלימים שונים. הקפדה על תרגילי פיזיותרפיה גם על ידי פיזיותרפיסט מומחה וגם בבית, ביצוע פעילות גופנית מתונה בהתאם למצבו הפיזי של הילד, שילוב של הילד בחוגים כמו כל הילדים והקפדה על אכילה מאוזנת תורמים לתהליך ההחלמה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא