הכירו מקרוב את תחום ראומטולוגיה ילדים

ראומטולוגיה ילדים  הינו תחום רפואי העוסק במחלות הקשורות במפרקים, ברקמות חיבוריות וברקמות רכות. בבתי החולים ברחבי הארץ פזורות מחלקות ויחידות העוסקות בראומטולוגיה ילדים באבחון וטיפול במחלות שונות ביניהן דלקות פרקים ומפרקים, קדחת השיגרון, לופוס (זאבת), גמישות יתר, כאבי גדילה, דלקות עור ושרירים, דלקות בכלי דם, דאבת (פיברומיאלגיה), תסמונות של מערכת השלד ועוד.

 

 על ראומטולוגיה ילדים ודלקת פרקים ילדים

אחד מתוך 1,000 ילדים סובל מדלקת פרקים jia. המחלה מכונה דלקים מפרקים של גיל הילדות או דלקת מפרקים עלומה של הנעורים. מדובר במחלה כרונית שלעתים משפיעה על כל המפרקים בגוף ולעתים רק על חלקם. בדלקת פרקים ילדים מערכת החיסון פוגעת ברקמות הסינוביום המכסות את החלק הפנימי של המפרק. אותן רקמות מייצרות עודף נוזלים המכונים נוזלים סינוביאלים וזה יוצר נפיחות, נוקשות במפרק וכאבים. התהליך עלול להתפשט לרקמות הסמוכות ואף להוביל לפגיעה בעצמות ובסחוסים. התסמינים של רוב סוגי המחלות מקבוצה זו באים לידי ביטוי בחום, צליעה, כאבים, נפיחות, נוקשות של המפרקים, פריחה, ירידה במשקל, עייפות ועוד.

כיצד ראומטולוגיה ילדים מטפלת בדלקות מפרקים?

לפני שקובעים תכנית טיפול מבצעים מספר בדיקות הכוללות סקירת היסטוריה רפואית, טכניקות הדמייה, צילומי MRI ורנטגן, דגימות דם, שתן או נוזל מפרקים המסייעים לקבוע את סוג הדלקת. הבדיקות גם עוזרות לשלול מחלות אחרות. הטיפול הוא טיפול משולב הכולל בדרך כלל טיפול תרופתי, פעילות גופנית ופיזיותרפיה בהתאם למצב ולחומרת המחלה. המחלה משפיעה על כל ילד באופן אחר כאשר במקרים רבים ניתן לשלוט בה ובמקרים אחרים הסימפטומים המופיעים עלולים להיות קשים. כן ניתן במקרים רבים למנוע התפתחות של הדלקת ולשלוט בנזק שנגרם למפרקים. הדבר החשוב ביותר הוא אבחון מוקדם וקביעת תכנית טיפול ייעודית התואמת את מצב הילד. יש לציין כי הימנעות מאבחון וטיפול עלול אף לעורר פחדים או חרדות אצל ילדים בעקבות הכאבים הלא מטופלים.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

הנקראים ביותר