כל מה שצריך וכדאי לדעת על עווית בפנים

עווית בפנים היא בעצם כינוי לסוג הטיקים הנחשבים לנפוצים ביותר. למעשה, הדבר יכול לקרות הן אצל ילדים, הן אצל בני נוער והן אצל מבוגרים. העווית היא תנועה שאיננה רצונית, כלומר אנחנו לא יכולים לשלוט בה, לפחות לא באופן מלא. בחלק גדול מהמקרים מדובר במשהו שהוא חולף, שלא צריך ליחס לו חשיבות ויחד עם זאת, במידה וזה חוזר פעם אחר פעם, פוגע באיכות החיים, פוגע גם בדימוי ובבטחון העצמי של הילד או המבוגר, בהחלט כן ניתן לטפל בזה. בשורות הבאות נציג בפניכם איך הטיקים נוצרים, למה זה יכול לגרום ומתי צריך להיות קצת יותר עירניים ולגשת לאבחון וטיפול מתאים. למעשה, גם טיקים קוליים וגם טיקים תנועתיים, יכולים להופיע מכל מיני סיבות. הם מתגברים בזמן לחץ, בזמן עייפות ויש כאן גורמים גנטיים, גורמים של בעיות קשב וריכוז לצד גורמים נוירולוגיים שעדיין נחקרים ברפואה המודרנית והמסורתית גם יחד.

 

מתי יש צורך לפנות לאבחון, ייעוץ וטיפול מתאים?

כאמור, יש הבדל בין טיקים כמו למשל עוויתות בפנים שהם חד פעמיים ומופיעים אחת לכמה זמן ואף חולפים מעצמם תוך מספר שבועות עד כמה חודשים, לבין טיקים בתדירות שהיא גבוהה. בכל אופן, הדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות במצב כזה הוא להעיר, בטח שמדובר בילדים ובני נוער שבונים את הביטחון ואת הדימוי העצמי שלהם לאורך שנים רבות. כדי להבין מתי צריך לפנות לאבחון, יעוץ וטיפול מתאים, חשוב לדעת כי יש הבדל בין סוגים שונים של טיקים. יש טיקים שהם פשוטים המורכבים בעצם מתנועה של שריר אחד בלבד, כמו למשל מצמוץ יתר ויש טיקים שהם יותר מורכבים ומשלבים כמה שרירים כמו מצמוץ יחד עם משיכה של הכתף. יש גם טיקים קוליים שמושמעים מהפה. בכל אופן, עירנות, הבנת הנושא קצת יותר לעומק ומעקב יכולים לסייע ולהבין האם מדובר בתופעה שהיא חולפת או שנדרש בירור יותר מעמיק. משהו שכן כדאי לדעת ואף לזכור הוא שהדרך שבה הטיקים נוצרים לא ידוע וזה משהו שיכול להופיע וכך גם להיעלם בכל גיל ובכל שלב.

כיצד נהוג לטפל בטיקים?

הטיפול משתנה בין אדם לאדם ונקבע לפי רמת החומרה של הטיקים, עד כמה הבעיה מורכבת ומשלבת גם מצבים רגשיים ונפשיים, מה הגיל של הילד או האדם הסובל מהם וגורמים נוספים. היום יש שיטות רבות לטפל בתופעה הזו, בין אם מדובר בטיקים רגילים ובין אם מדובר בתסמונת טורט שהיא מצב מורכב יותר המשלב סוגים שונים של טיקים, לאורך זמן. מנתונים עולה כי 20% מהילדים יסבלו מטיקים בשלבים שונים של חייהם אך התופעה תחלוף מעצמה ללא כל התערבות. ניתן לטפל בטיקים באמצעות תרופות, דרך פתרונות אותה מציעה הרפואה המשלימה כמו דיקור למשל, בטיפול באמנות (במטרה להרגיע את הילד), טיפול פסיכולוגי ועוד.

טיפים חשובים להתייחסות למצבים בהם מופיעים טיקים

  • מומלץ שלא לשדרג לחץ או מתח – אחד הדברים הכי חשובים בקשר בין ילדים להוריהם בהקשר של טיקים, הוא התגובה של ההורים. מאוד חשוב שלא לנזוף בילד, לא להעיר לו, לא לבקש ממנו לא לעשות את הטיקים משום שכל הדברים האלה עלולים רק להחמיר את הבעיה ולפגוע בו.
  • בצעו מעקב – במידה ושמתם לב שהילד שלכם מייצר טיקים כמו טיקים בעיניים, כדאי לנהל יומן ולהבין מתי הטיקים קורים, באילו מצבים, האם במצבי עייפות הטיקים מתגברים, האם כאשר הילד מתרגש או לחוץ מופיעים יותר טיקים, כמה פעמים ביום מופיעים הטיקים ועוד. חשוב מאוד גם ליידע את הגננת והמורה, לבקש בשל ראשוני שלא להעיר ואז לראות לאיזה כיוון הולכים מבחינת ייעוץ וטיפול.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
דיכאון ילדים

דיכאון הוא תופעה נפשית ורגשית שאין לה מגבלה של גיל, מגדר, דת או מצב אישי. אמנם יש תנאי

פסוריאזיס

עולם הרפואה מכיר כיום במגוון רחב של מחלות עור ויש אנשים שהמגע השוטף של העור שלהם עם האוויר

טיפול בדלקות פרקים

הפרקים או המפרקים, הם אזורים בגוף שבהם יש נקודות חיבור בין שתי עצמות. לחיבור זה יש חשיבות גבוהה

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?