מחלות נפשיות יכולות להתבטא בתסמינים פיזיים?

חיבור הנפש והגוף הוא אמיתי מאוד. למחשבות, לרגשות, למתחים ולבעיות של אדם עלולות להיות השפעות עצומות על בריאותו הגופנית. מסיבה זו, מחלות נפשיות כמו דיכאון, חרדה, הפרעות דו קוטביות או פסיכוטיות, מציגות לא רק שינויים התנהגותיים, אלא גם מגוון רחב של שינויים פיזיולוגיים. מחלות נפש יכולות להופיע מכל מיני סיבות, הן יכולות להיגרם מסיבות גנטיות, מטראומות שהאדם חווה, התעללות ועוד. מחלות נפש פוגעות באופן בלתי רגיל הן באיכות החיים של החולה והן של הסובבים והקרובים לו. כלומר,  עבור יקיריהם של הסובלים, הביטוי הפתאומי של אוסף תסמינים אלה עלול לשמש כסימנים למשהו חמור יותר שמתרחש. בשילוב של טיפולים תרופתיים, טיפולים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים, ותמיכה של רפואה טבעית, ניתן להתמודד היטב עם הפרעות נפשיות.

ההתקדמות בתחום אבחון מחלות נפשיות

בעבר, רופאים האמינו שהקשר בין בעיות בריאות נפשיות ופיזיות הוא התנהגותי בלבד. אנשים שסובלים מדיכאון נוטים פחות לקחת את התרופות שלהם או להקפיד על הרגלים בריאים, למשל, כך שהם נהיים חולים יותר.

אנשים חולים חווים כאב ופגיעה בתפקוד, שמשפיעים על מצבם הרגשי. מאמר זה מציג את הסימנים של השפעות הפרעות נפשיות על תסמינים פיזיים.

שינויים במראה ובהיגיינה

שינוי במראה עשוי להוות סימן פיזי ברור ביותר למצוקה נפשית. נערה צעירה שפתאום מתחילה לגרוב גרביים בגובה הברך וחולצות ארוכות במזג אוויר חם, עשויה להסתיר צלקות או אפילו סימני דקירת מחטים.

שטיפת ידיים תכופה או הקפדה מוגזמת על היגיינה עשויים להוות אינדיקטור ל-OCD, בעוד שפחות תשומת לב להיגיינה אישית היא סימן ההיכר של הפרעות פסיכוטיות רבות.

התקף לב או התקף פאניקה

הביטויים הפיזיולוגיים של הפרעות לחץ עלולים להיות כה מדאיגים, עד שהם מובילים לביקורים בחדר מיון. הסובלים עלולים לנשום במאומץ ולחוות כאבים בחזה, דופק מואץ וכאגבי ראש. חרדה מובילה לכאבי בטן, בחילות ואפילו הקאות, או לחילופין לכאבי גב, צוואר, ועוד כאבים בלתי מוסברים. אובדן עניין במין, אחת משמחות החיים, עלול להוות אינדיקציה לדיכאון הולך וגובר.

רעיון התגובות הגופניות לבעיות פסיכולוגיות אינו חדש, ובחרדה, רופאים מזהים דופק מואץ וכפות ידיים מזיעות.

שינויי תזונה

כל שינוי תזונתי ראוי לתשומת לב. גם אובדן עניין באוכל או הימנעות מאכילה במכוון, כמו גם אכילת יתר ואובססיה לאוכל, עלולים להוות סימנים לא רק להפרעות אכילה אלא גם לאוסף של מחלות נפש אחרות.

צריכה מוגברת של אלכוהול או סמים היא שיטה נפוצה ומסוכנת שבה אדם שמתקשה עם בעיות נפשיות, מנסה להתמודד עם תסמונת נפשית שאינה מאובחנת.

חשיבות הטיפול המוקדם

כל סוג של מתח מוגזם עלול להתבטא במספר מהתסמינים הגופניים האלו בנפרד, אבל במקרים בהם התסמינים מופיעים בשילוב, או שמתרחש שינוי פתאומי יחסית או החמרה בבריאותו הגופנית של אדם אהוב, יש לפנות לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

רופא המשפחה הוא איש המקצוע הראשון שאנשים שסובלים מבעיות נפשיות מתקשרים אילו, ולכן הרופאים צריכים לשקול סיבות פסיכולוגיות לתסמינים, ולהפנות את המטופלים להתערבות מוקדמת, בדיקות ואבחון מדויק שעשויים לשפר היטב את המצב ולספק להם נחמה והקלה.

סוגים של מחלות נפש

כאמור יש כל מיני סוגים של מחלות נפש, כאשר ה- DSM האמריקאי וה- ICD האירופאי, הם אלה שמסווגים את המחלות לפי סוגים. נהוג לחלק את המחלות לכמה סוגים:

  1. הפרעות הקשורות לחוסר איזון במצב הרוח – דיכאון, מאניה, היפומאניה.
  2. הפרעות נפשיות פסיכוטיות כמו סוגים שונים של פסיכוזה.
  3. הפרעו אכילה- בולימיה ואנורקסיה.
  4. הפרעות חרדה.
  5. הפרעות הסתגלות.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
סוגי דלקות

המושג דלקת הוא שם של קבוצת תופעות רפואיות שמה שמשותף להם הוא תגובה של הגוף כנגד פולשים זרים,

תרופות סבתא

תרופות סבתא הן תרופות שיש בהן כוח אמיתי לסייע בהקלה במגוון רחב של מצבים או בעיות בריאותיות, שכן

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?