למה חשוב לקרוא ספרים? הסיבות העיקריות

כולנו מכירים את המשפט זה חשוב לקרוא“. לכולנו אמרו את זה בשלב כזה או אחר של החיים שלנו בין אם זה בבית ובין אם במסגרת חינוכית. השאלה היא למה? אז מסתבר שאינספור מחקרים מעידים על כך כי קריאה של ספרים עוזרת ותורמת לתהליכים ההתפתחותים של המוח, מסייעת לשיפור הזיכרון ותהליכים קוגניטיבים, היא מרחיבה את הידע שלנו בשלל תחומים ועוזרת לנו להבין את מה שאנחנו קוראים בצורה טובה יותר.

למה חשוב לקרוא ספרים מגיל צעיר

קריאת סיפורים לילדים כבר מגיל אפס עוזרת לתהליך ההתפתחות של השפה. בנוסף, אם אתם רוצים לאפשר לילד שלכם לאמץ שפה נוספת כמו אנגלית, ספרדית או צרפתית, שווה לעשות את זה כבר מגיל צעיר. יש אפילו מחקרים שמראים כי עד גיל שלוש קיים חלון הזדמנויות בהיבט של הבנת הנקרא ותהליכי התפתחות שכליים אצל ילדים. נמצא כי קיים קשר בין ילדים שמקריאים להם ספרים לבין הבנת הנקרא לעומת ילדים שלא מקריאים להם ספרים. טיפול באמצעות ספרות גם הוא הופך פופולארי וצובר תאוצה עם השנים. הטיפול מתאים לילדים ומבוגרים עם בעיות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, פחדים, חרדות ועוד.

איך תעודדו את הילדים לקרוא?

יש מגוון דרכים שבאמצעותן ניתן לעודד קריאה אצל ילדים

  1. קראו בעצמכםאין כמו דוגמא אישית וגם אם כרגע הילדים מסרבים לקרוא, ברגע שהם יראו אתכם קוראים ספרים בשלב כזה או אחר סביר להניח שהם יחקו אתכם ויסתקרנו מהעולם הזה
  2. קראו לילדים ספרים כבר מגיל קטן
  3. שלבו פעילות יצירתית עם הספרים כמו למשל קריאה של ספר ואז פעילות של אמנות, צביעת דפים, הכנת משחק וכדומה… 
  4. קחו את הילדים לראות הצגות על בסיס ספרים.
  5. השמיעו סיפורים באוטו במקום לאפשר להם לצפות בסרטונים.
  6. קריאה יכולה לעודד יכולות קוגניטיביות. למשל, אם לילד יש קשיי למידה באנגלית, קיראו ספרים באנגלית יחד איתו. כך יוכל להשתפר.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?