תסמונת טורט, קללות ומילים גסות – מהו הקשר ביניהם?

תסמונת טורט (Tourette syndrome) היא מחלה שלרוב עוברת בתורשה ומשלבת קללות, טיקים תנועתיים וקוליים העוברים באזורים שונים בגוף. לרוב המחלה משלבת גם התפרצויות זעם וכעס, חוסר שקט, הפרעות למידה ובעיות קשב וריכוז. בדרך כלל המחלה מופיעה לפני גיל 21, מאופיינת בתנודתיות במהלך גיל ההתבגרות ובמצבי לחץ. הטיקים, עליהם נרחיב בהמשך, נעלמים בשינה ויש שמצליחים לעצור באופן חלקי את הטיק למשך כמה שניות עד כמה דקות.

טיקים רגילים מכונים תסמונת טורט טיקים פשוטים, המאופיינים במצמוץ, עיוותים של הפנים, הצוואר והכתפיים, לעומת הטיקים הקוליים המשלבים קולות, ניקוי של הגרון ומשיכות באף. לעומת זאת, יש גם טיקים מורכבים המכונים תסמונת טורט קללות, בהם החולה מביע מילים גסות, חוזר על המילה האחרונה של עצמו, או של האחרים. מדובר בדחף נפשי ופיזי של האדם הסובל מהתסמונת לבצע את הטיק והקללות, כשבזמן ביצוע הקללות החולה בתסמונת הטורט מרגיש תחושת שחרור.

 מהם הסיבות וגורמי הסיכון להופעתה של תסמונת טורט?

כאמור, תסמונת טורט לרוב מופיעה בעקבות מרכיבים גנטיים, כלומר: הימצאותו של גן מסוים, או שילוב של כמה גנים, מעלה משמעותית את הסיכוי להיווצרות המחלה. עוד לא הצליחו בעולם הרפואה לזהות את הגנים באופן מדויק. יש עוד כמה גורמים שיכולים להוביל להתפתחות המחלה, כגון:

  • אם שסבלה מבחילות והקאות חמורות לאורך השליש הראשון של ההיריון, הייתה במתח קיצוני או צרכה כמויות גבוהות של קפאין, צרכה אלכוהול או עישנה סיגריות.
  • אספקה לא סדירה של חמצן או דם בזמן הלידה.
  • משקל נמוך בלידה, סימנים לפגיעה מוחית או לחלק גדול יותר במוח.
  • משקל לידה נמוך ממשקל הלידה של תאום זהה.
  • תוצאות נמוכות בציון אפגר לאחר הלידה.
  • הפרעות נוירו-פסיכיאטריות אוטואימוניות של חיסון עצמי.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?