בלוטת הערמונית – עובדות שלא ידעתם

אמנם סרטן בבלוטת הערמונית נחשב לנפוץ ביותר בקרב גברים, אך רק אחד מכל 10 גברים חולה בו ושיעורי התמותה ממנו נמוכים באופן יחסי בהשוואה לגידולים אחרים. בנוסף, רוב הגברים שמאובחנים כחולים מקבלים טיפול יעיל ומבריאים. גם חולים מבוגרים שחולים במחלה, משלימים את תוחלת החיים שלהם במלואה, מבלי שסרטן בבלוטת הערמונית יפגע או יקצר אותה.

עובדה נוספת הקשורה לבלוטת הערמונית שאולי תפתיע אתכם, היא שאבחון חריג של הגידול הן באמצעות בדיקת רופא והן באמצעות בדיקת דם הנקראית PSA, לאו דווקא מעיד כי הוא אכן קיים. כלומר, למרות שחלבון ה- PSA הוא ספציפי לבלוטה ותוצאתו בבדיקה נראית חריגה, עדיין זה לא ודאי שיש גידול סרטני, אלא במקרים רבים מדובר בהגדלה שפירה של הבלוטה, דבר שהוא תקין לגמרי בהתאם לגיל של הנבדק. מה שכן כדאי לעשות הוא פשוט להיות במעקב אצל אורולוג ולבצע את הבדיקה בהתאם להנחיות שלו.

איך בוחרים אורולוג מומחה למעקב בלוטת הערמונית?

בישראל עובדים אורולוגים מומלצים רבים, כך שדי בקלות תוכלו לבחור אחד. חלק מהרופאים עובדים בחסות קופות החולים הציבוריות, חלקם באופן פרטי בקליניקה שלהם ויש כאלה שעובדים בשתי המסגרות. בכדי לבחור אורולוג שיעשה את כל הבדיקות הנדרשות – כגון ביופסיה בערמונית ובדיקות דם – בצורה הטובה והמדויקת ביותר, ייעץ וילווה אתכם בתהליך המעקב לאורך השנים, יש לקחת בחשבון קריטריונים כמו קרבת הרופא לאזור המגורים או העבודה שלכם, זמינות ברמה סבירה, מקצועיות, ניסיון וחיבור אישי כמובן.

לעיתים, התורים הניתנים בקופות החולים דורשים המתנה של כמה שבועות, אך במקרים דחופים, לרוב תוכלו להיכנס בין התורים, או לחילופין ללכת באופן פרטי ולקבל החזר חלקי או מלא דרך חברת הביטוח. חלק מקופות החולים מממנות גם ביקורים פרטיים, כך ששווה לכם לברר את ההסדר דרך המזכירות הרפואית שלכם.

בלוטת הערמונית
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא