ממה נוצרת גמישות יתר ואיך זה בא לידי ביטוי במפרקים?

המפרקים הם בעצם נקודת המפגש בין שתי עצמות בגוף האדם. התפקיד של המפרק הוא לעזור לתנועה יעילה ונכונה של האיבר אליו הוא מחובר (רגליים או ידיים וכן הלאה). התנועה החלקה תתאפשר כשהכל תקין, אבל ישנם גורמים שונים שעלולים להפריע לתנועה כמו דלקות במפרק או ברקמות, שחיקה של האיזור, טראומה ועוד. אם לפעמים יש איזורים בגוף שאתם מרגישים שאתם מתקשים לבצע בהם תנועות יתכן ומדובר בתופעה הנפוצה של כאבי מפרקים. בין השאר כאבים במפרקים הרבה פעמים נוצרים בשל גמישות יתר, כלומר מדובר במבנה מולד של המפרקים. המפרקים מורכבים מעצמות, ממעטפת מפרק, רצועות המייצבות את המפרקים, קרום סינוביה שמטרתו לצפות את המפרק, והוא גם זה שמייצר מטבוליזם ונוזל סינוביאלי שעוזר לסכך את תנועת העצמות. בנוסף, במפרקים קיים סחוס צמיגי שמטרתו להיות מין בולם זעזועים ולייצר את הממשק החלק בין העצמות. כדי שזה יתאפשר, הסחוס צריך להיות גמיש, חזק, עמיד וללא דלקות או שחיקה.

מי סובל מכאבי מפרקים?

זה נשמע כמו בעיה למבוגרים בלבד, אבל האמת היא שכאבי מפרקים יכולים לקרות גם בגילאים צעירים יותר ואפילו לילדים, כאשר מדובר בילדים לרוב כדי לפנות לרופא ראומטולוג ילדים מומלץ על מנת שינחה בטיפול המותאם להם. כאבי מפרקים נפוצים יותר ככל שעולה הגיל אבל יכולים לקרות אצל צעירים בעלי נטייה גנטית או בעקבות פעילות ספורטיבית אינטנסיבית.

גמישות יתר גורמת לכאבי מפרקים?

אם אחד ממרכיבי המפרקים ניזוק, הוא ישפיע באופן ישיר על חלקות התנועה מה שיוצר תהליך דלקתי המלווה בכאבים. הסחוס עלול לאבד מגמישותו ומיעילותו, וזה גורם למפרק לא לעבוד באופן חלק. אם קורה תהליך כזה הוא יוצר תגובת שרשרת במכונה הזו שאמורה להיות מכונה משומנת. יכולה להיווצר דלקת כרונית במפרקים או דלקת מקומית, נוזל יכול להתחיל להתחבר או שנוצרות ציסטות ועוד.

 

כיצד ניתן לטפל בכאבי מפרקים?

כאבי מפרקים הם מסוג הכאבים שאנחנו ממש לא רוצים להזניח אותם. הזנחה או התעלמות שלהם יכולה להוביל לבעיות נוספות ולהיווצרות של דלקת כרונית אותה קשה לרפא. לכן, כדי שניתן יהיה לרפא את הבעיה, לא משנה אם מדובר בילד, מבוגר או קשיש, מומלץ לפנות לשני רופאים שיחקרו את הגורמים להיווצרותם של הכאבים. רופא אחד הוא ראומטולוג שיכול לשלול מחלות הקשורות במפרקים והרופא השני הוא אורטופד המתמחה בסוג המפרק ממנו אתם סובלים. כלומר, אם הבעיה שלכם היא בברך, כדאי לפנות לאורטופד המתמחה בבעיות ברכיים, אם הבעיה בכתף, מומלץ לפנות לאורטופד המתמחה בבעיות כתפיים וכן הלאה. היום יש מגוון רחב של שיטות וטיפולים שיכולים לסייע ולהקל במצבים של בעיות גמישות יתר, כאבים ודלקות מפרקים כמו למשל טיפולי מגע – שיאצו, טווינא ועיסוי, אוסטיאופתיה, טיפול באמצעות צמחי מרפא, טיפול בעזרת חשמל או גלי הלם, טיפולי פיזיותרפיה מסוגים שונים ועוד. המטרה היא בעצם לאתר את הגורם לבעיה ולמצוא לה את הטיפול הראוי ביותר.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
פסוריאזיס

עולם הרפואה מכיר כיום במגוון רחב של מחלות עור ויש אנשים שהמגע השוטף של העור שלהם עם האוויר

טיפול בדלקות פרקים

הפרקים או המפרקים, הם אזורים בגוף שבהם יש נקודות חיבור בין שתי עצמות. לחיבור זה יש חשיבות גבוהה

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?