השמנה בקרב ילדים – למה זה קורה ומה עושים?

”אמא אפשר חטיף“, ”אבא רק שוקולד אחד אחרון“… איזה הורה לא שמע את המשפטים הללו מהילדים שלו? את רוב ההורים הבקשה הזו יכולה קצת לערער, אולי אפילו להכעיס, אבל אצל הורים אשר מתמודדים עם השמנה בקרב ילדים, זה יכול אפילו ממש לתסכל. לכל ילד יש את המבנה גוף שלו ואת הגנטיקה שאיתה הוא נולד. יש ילדים בכל הגדלים, כמו שיש מבוגרים בכל הגדלים. כך העולם בנוי וזה מצב טבעי וטוב. יחד עם זאת, השמנת ילדים היא תופעה רחבת היקף שמתעצמת עם השנים והיא חולשת על פני העולם כולו. היא מהווה מכשול אמיתי לחיים בריאים.

 

איך מגדירים ילד עם עודף משקל ומה ההשלכות?

אז נכון, יש המון פתרונות היום לטפל בבעיה ביניהן פגישות ייעוץ עם דיאטנית קלינית מומחים לילדים, זריקה להרזייה, מציאת מסגרת של פעילות גופנית אליה הילד מתחבר ועוד… אבל בראש ובראשונה אנחנו צריכים להבין האם בכלל יש כאן בעיה? לפעמים הורים פשוט מוציאים את הדברים מפרופורציות ולא ממקום רע, אלא כי הם פוחדים שהילד שלהם יגיע למקומות האלה. על פי בריאות הבריאות העולמי, ילד שסובל מהשמנה ייחשב באחוזון גבוה מ-85 בהתאם ל- BMI. אחוזון 97 ומעלה ייחשב להשמנה. הרי ילדים נמצאים בתהליך גדילה מתמיד בו השרירים והעצמות שלהם נבנים. לכן, כל עוד הגדילה נמשכת, ניתן להוריד את אחוז השומן, ללא ירידה במשקל ולכן חשוב לזכור שלא תמיד נחתור לתהליך של ירידה במשקל.

 

קצת נתונים

על פי ההערכות של השנים האחרונות, יש יותר מ-130 מיליון ילדים ברחבי העולם שמוגדרים בהשמנת יתר. בישראל, למעלה מ- 30% מהילדים סובלים מעודף משקל או השמנה. מדובר במספרים משמעותיים משום ש- 55% מהילדים האלה, יהפכו להיות מתבגרים הסובלים מהשמנת יתר ו- 80%  מהמתבגרים האלה, יסבלו מהשמנת יתר גם שהם יהפכו לאנשים בוגרים. זו החשיבות בטיפול שהוא מוקדם. מגמת ההשמנה היא כלל עולמית. יש עלייה גם בישראל וגם במדינות אחרות. כאן נתוני ההשמנה גבוהים מהממוצע.

 

למה זה מטריד?

יש לא מעט השלכות בריאותיות שקשורות להשמנה בקרב ילדים. ילדים עם אחוזי שומן גבוהים נימצאים בסיכון גבוה יותר לסבול ממצבים כמו סוכרת סוג 2, רמות גבוהות של שומנים בדם, הם מפתחים בעיות אורטופדיות מסוגים שונים, יכולים לסבול מלחץ דם גבוה ועוד. מדובר בסיכון למגוון רחב של בעיות. גם מבחינת הרווחה העצמית של הילד. השמנה הרבה פעמים מתקשרת להערכה עצמית נמוכה, חוסר ביטחון, דיכאון, חרדה, ביצועים פחות טובות של הילד ועוד. היות ומדובר בבעיה מאוד מורכבת שאין לה פתרון אחד ספציפי, חשוב להתייחס למגוון היבטים.

מה ניתן לעשות?

מאוד חשוב להתאים את הטיפול ואת התהליך כולו לצרכים ולמצב של הילד. קודם כל כדאי לפנות לאיש מקצוע. לאיש מקצוע יש את הידע והוא זה שיוכל להעניק לכם את הכלים המתאימים לילד שלכם. בכל קופות החולים יש דיאטניות שמתמקצעות בתחום הזה של תזונת ילדים והן יוכלו ללוות אתכם. גם טיפול רגשי נחשב ליעיל בקרב טיפול בהשמנת אצל ילדים ועוזר לגדל ילד מאושר גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. יש גם מרפאות לטיפול להשמנה במיוחד אצל ילדים. גם טיפול תרופתי וניתוחים אפשריים אבל מדובר במצבי קיצון ולא בתור קו טיפולי ראשון.

 

מה לגבי ההורים?

להורים ולמשפחה כולו יש השפעה מכרעת על הרגלי החיים של הילד ועל בריאותו. הגורם המשמעותי ביותר בתהליך, מבוסס על שינוי הרגלים בתוך הבית ולאו דווקא התהליך צריך להיות קשור לילד עצמו. אם נעודד ונשבח את הילד שלנו על התנהגות חיובית, נתמיד בתהליך נוכל לראות תוצאות גם מבלי להפעיל סנקציות וכוחנות על הילדים שלנו בכל מה שקשור להרגלים ולתזונה שלהם.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
דיכאון ילדים

דיכאון הוא תופעה נפשית ורגשית שאין לה מגבלה של גיל, מגדר, דת או מצב אישי. אמנם יש תנאי

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?