מחלת קוואסקי – כל מה שצריך וכדאי לדעת עליה

בתור הורים לילדים, כאשר הם חולים אנחנו כמעט באופן אוטומטי הופכים מודאגים. כל מה שאנחנו רוצים זה שהם ירגישו טוב. אמנם מדובר במחלה מאוד נדירה, אבל שווה להיות מודעים אליה משום שאבחון מוקדם יכול למנוע נזקים של ממש. מחלת קוואסקי מוגדרת על ידי הרפואה הקונבנציונלית כמחלה דלקתית של כלי הדם ומתקיימת בעיקר אצל ילדים. במצבים בהם לא ”תופסים“ את המחלה בזמן ולא מתאימים לה טיפול, היא עלולה להוביל להיווצרות של אנאוריזמות בעורקים. המחלה לרוב פוגעת בילדים מתחת לגיל חמש והיא לרוב חולפת מעצמה. יחד עם זאת, אי טיפול מתאים עלול להוביל להיווצרות של סיבוכים שיכולים ללוות את הילד במהלך החיים שלו. לכן, יש חשיבות רבה באבחון וטיפול מתאים.

 

 

מה הגורמים למחלה?

בשונה ממחלת פורפורה שזהה בתסמינים שלה למחלת קוואסקי והגורמים שלה אינם ידועים, מחלת קוואסקי נוצרת לרוב כתוצאה ממחלה במערכת הנשימה המאופיינת בדרכי האוויר העליונות. המחלה יכולה להיווצר גם כתוצאה מחשיפה למשטחים מלאים בחיידקים או גורמים אלרגניים, מוסיפי לחות, מגורים ליד אזור עם רמת לחות גבוהה, פטריות ואקזמות. גם גורמים גנטיים יכולים להוביל להיווצרות המחלה.

 

איך מטפלים במחלה?

מידע שפורסם על ידי איגוד הלב בארצות הברית המכונה AHA מציג כי טיפול באמצעות חלבונים שניתנים אל תוך הוריד מסייע להפחית בעשרות אחוזים את הסיכוי לסיבוכים כתוצאה מהמחלה. טיפולים אחרים נמצאים בשלבי מחקר.

 

מהם התסמינים למחלה?

מחלת קוואסקי מאופיינת בכמה תסמינים עיקריים שכוללים בין השאר דלקת עיניים ללא הפרשות, שינויים בפה כמו שפתיים סדוקות ”לשון תותית“, נפיחות ואדמומיות בידיים וגם ברגליים, פריחה והגדלה של בלוטות הלימפה הצוואריות באופן חד צדדי. מחלת קוואסקי עלולה לפגוע בתפקוד התקין של מערכות שונות בגוף ולעודד היווצרות של תסמינים הקשורים למערכת הנשימה, מערכת העיכול ומערכת העצבים. היא גורמת לאי שקט. בנוסף לטיפול התוך וורידי, נהוג גם לשלב נוגדי קרישה ותרופות אחרות.

 

לאיזו פגיעה המחלה גורמת?

הפגיעה העיקרית לה גורמת המחלה קשורה לעורקים הכליליים. לעתים נגרמת פגיעה לשריר הלב ולמסתמים.

מי מאבחן את המחלה?

זה מאוד תלוי. רופא ילדים יכול לאבחן את המחלה, ובעיקרון בדרך כלל ראומטולוג ילדים הוא זה שמבצע את האבחון. בהקשר של העורקים והלב, את מידת הנזק קובע קרדיולוג ילדים באמצעות בדיקת אקו לב לצד מדידת הרוחב הפנימי של העורקים תוך השוואתו למשקל ולגובה של הילד.

 

מדוע כל כך קשה לאבחן את המחלה?

הקושי לאבחון המחלה נובע משום שהתסמינים שלה נראים כמו סוג של מחלה ויראלית. מתי צריך לגשת לאבחון? כאשר מגיעים לרופא הילדים שלרוב יאבחן בהתחלה כי אכן מדובר במחלה ויראלית ואז התסמינים לא עוברים, אלא להיפך, הם רק מחמירים. חשוב לציין כי מדובר במחלה יחסית נדירה וגם כאן מתווסף הקושי באבחון. יחד עם זאת, כאשר האבחון נעשה בצורה מדוייקת ומהירה, אפשר למנוע חלק מאוד גדול מהסיבוכים. חשוב לציין כי בדרך כלל, אצל רוב הילדים הסובלים מהדלקת, האבחון מתבצע רק בשלבים מאוחרים של המחלה ולכן חשובה מאוד העירנות של ההורים וגם של הרופא המטפל. אבחון בזמן מסייע למנוע נזקים לבביים בלתי הפיכים.

 

לסיכום, זה בהחלט נכון שתינוקות וילדים מפתחים מגוון רחב של מחלות ותסמינים בשנים הראשונות שלהם, זה חלק בלתי נפרד מהתהליך החיסוני שהגוף שלהם עובר. יחד עם זאת, חשוב מאוד לגלות עירנות בכל מחלה, לבחון את התסמינים לעומק, לראות שהילד מקבל את הטיפול הנכון בזמן ובמידה ואין שיפור כמעט מיידי, לגלות עירנות ולהמשיך לבדוק.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
תרופות סבתא

תרופות סבתא הן תרופות שיש בהן כוח אמיתי לסייע בהקלה במגוון רחב של מצבים או בעיות בריאותיות, שכן

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?