התרומה של מעגלי ריפוי להתמודדות עם מחלה

התמודדות עם מחלה או עם מצב רפואי בעייתי היא לא דבר פשוט אלא מאתגר במיוחד. לא רק מי שחולה או חש שלא בטוב מתמודד עם ההשלכות של מצבו הבריאותי אלא גם אנשים שנמצאים סביבו על בסיס שוטף ושגרתי – בני משפחה, עמיתים בעבודה, שכנים וכמובן חברים קרובים יותר או פחות. בנוסף לכל האנשים האלה אי אפשר להתעלם מקבוצות (יתכן לא קטנות) של אנשים שאותו מטופל נחשף אליהן כחלק מהיותו חולה, כלומר אנשים ששותפים למצב הרפואי שלו, יכולים להזדהות איתו וקל לו להתחבר אליהם בשל המכנה המשותף הזה. בדיוק על העיקרון הזה מבוססים מעגלי ריפוי – על כוחה של קבוצה להתמודד עם בעיה משותפת ואפילו לסייע לחברי הקבוצה להתגבר על תסמינים, מכאובים או מצבים בעייתיים במיוחד. לא מעט אנשים מוצאים נחמה רבה בידיעה שהם לא לבד ושיש עוד אנשים שמתמודדים עם אותן בעיות ולכן לקבוצה יש אפקט ייחודי שמתאים מאד לטיפול וריפוי.

 

מהם אותם מעגלי ריפוי מיוחדים?

למכנה משותף רחב בין אנשים יש כוח שאין לשום תכונה או מאפיין אחר, בעיקר אם מדובר במצב רפואי או בריאותי בעייתי. היכולת לשוחח ולפרוק תחושות אל מי שמבין אותן ומזדהה עם מה שקורה – היא לא פחות ממופלאה ויש בה הרבה מאד נחמה והקלה. בדיוק על זה מבוססים מעגלי הריפוי. בפורטל כמו alternativilm.com אפשר להתרשם ממגוון רחב של קבוצות בעלות מכנים משותפים שונים שנוסף להם עוד מאפיין משותף והוא האפשרות להישען זה על זה בשיחות, בשיתוף החוויות שמביאה איתה המחלה ובידיעה שמי ששומע ומקשיב – מבין במה מדובר. לא תמיד הקבוצה צריכה להיות עם מכנה משותף של אותה מחלה או אותה בעיה רפואית, עצם ההתמודדות עם מצב בריאותי מאתגר הוא מה שמאחד את האנשים ומסייע להם לרפא זה את זה. במקרים רבים המצב הבריאותי מתדרדר כאשר המטופל או החולה חש בודד או שאין לו את המעטפת החברתית להתחזק ולמצוא את הכוחות להתגבר על המצב. כאשר הוא מוקף באנשים שחווים בעצמם את אותה המציאות – הוא יכול להתחזק מהם ולחזק אותם בדרכו.

התאוצה של מעגלי ריפוי

כאשר מתוודעים לדרך ריפוי וחיזוק עבור מטופלים – אי אפשר שלא לשכפל אותה ולהציע אותה למטופלים נוספים ולהרחיב את אופן הפעילות שלה. כיום אפשר וכדאי להכיר קבוצות של מעגלי ריפוי שמיועדים לנשים בנפרד, לגברים בנפרד או לקבוצות מעורבות, עם או בלי התוויית גילאים ועם או בלי התוויה של מצב רפואי ספציפי. מי שמתמודד עם מחלה או מצב רפואי מסוים ימצא את הדרך ליצור את הקשר הייחודי והמיוחד עם אנשים נוספים בעלי אותו מצב וביחד יש להם אפשרות, שלא לומר הם זכו לאפשרות לסייע רבות זה לזה בהתמודדות, בפריקת סטרס תחושות ומחשבות, בפגישות של יציאה מהבית או בכך שהם יהוו כתף תומכת זה עבור זה בכל רגע שבו זה דרוש. ישנם מעגלי ריפוי שמלווים על ידי איש צוות רפואי כמו אחות, רופא, עובד/ת סוציאלי/ת על מנת לכוון את השיחות, לסייע למצוא את הנושאים שחשוב לחלוק בקול רם או כמובן על מנת למצוא איך לגייס את שיתוף הפעולה של המטופלים לסמוך זה על זה ולהוות את אותו עוגן רגשי ומנטלי דרוש. גם אם יש ידיעה והפנמה שהמחלה המדוברת היא חשוכת מרפא – יש הרבה רגיעה ושקט נפשי בהעברת הזמן בנעימים עם אנשים שחולים באותה מחלה.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?