התמודדות עם פחדים בעבודה – יש דרכים לכך!

פחדים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. כבר בגיל שנתיים, ילדים בגיל הרך מתחילים לפתח כל מיני פחדים. עם השנים, הפחדים שלנו נחלשים או מתחזקים כתוצאה ממצבים וסיטואציות שונות אותם אנו חווים בבית, בסביבה החברתית שבה אנו נמצאים יום יום ועוד. לא פעם אנו מוצאים את עצמנו מפתחים גם פחדים בעבודה שבה אנו עובדים. אלו יכולים להיות פחדים לקראת תפקיד חדש או כאלה שנוצרים תוך כדי תנועה. גם בעבודה, כמו בכלל, חשוב לדעת כיצד לבסס התמודדות עם פחדים מהם אנו סובלים.

סוגי פחדים והתמודדות עימם

יש כל מיני סוגים של פחדים בעבודה. אחד הפחדים הנפוצים במקומות עבודה נקרא פחד גבהים, אשר עשוי לאפיין אנשים שעובדים בגובה. למשל, עובדים בתחום הבניה והשיפוצים. גם אצל עובדים בתחום הסנפלינג, כגון אלו המנקים חלונות בגובה, או מתעסקים עם שיקום מבנים בגובה, פחד זה עלול לצוץ.

אצל חלק מהעובדים הפחד לא קיים בהתחלה, אלא נוצר כתוצאה מסיטואציה או מצב שאליו הם נקלעו. אצל אחרים, זה קיים בתת מודע ופתאום – בשלב כלשהו – מתפרץ. ניתן לטפל בפחד הזה בכל מיני שיטות: תהליכים התנהגותיים, טיפול פסיכולוגי ועוד. היום ניתן לטפל בפחדים מהסוג הזה גם באמצעות מציאות מדומה.

פחד נוסף שקיים יותר אצל אנשים אשר מעוניינים לשנות את העבודה שלהם או להתחיל משהו חדש הוא הפחד מכישלון. פחד זה מוביל לשיתוק ולתקיעות בחיים מבחינה קריירה. התוצאה של הפחד הזה היא כישלון; משום שאם אנחנו אפילו לא מנסים, אז ברור שהתוצאה תהיה כישלון, כלומר – שום תוצאה.

יש גם אנשים שפוחדים מהצלחה; ישנם המפחדים משינוי, כגון קידום של הקריירה שלהם; ישנו פחד לחוות אכזבה; פחד לעמוד מול קהל, למשל – כשעלינו לבצע הדרכה בפעם הראשונה או להעביר מצגת.

כל סוגי הפחדים נוצרים, לרוב, כתוצאה מבית ביקורתי יתר על המידה, חוסר פירגון מסביבה שאמורה להיות תומכת עבורנו ו/או אירוע שלילי וטראומתי אותו העובד חווה במהלך חייו. חשוב להבין כי באמצעות טיפול רגשי נכון ואפקטיבי, ניתן לטפל בכל סוגי הפחדים.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?