פחד מחושך אצל ילדים – איך להתמודד

אין זה נדיר להיתקל בילדים במגוון רחב של גילאים שיש להם פחד אמיתי ומוחשי מחושך. יש משהו מאד מרתיע בשהייה במקום שבו לא רואים שום דבר או מתקשים להתמצא. החושך השחור לעיתים קרובות מרגיש כסוגר על הגוף, חונק ותחושת הביטחון האישי מתרחקת. לא בכדי יש גם לא מעט מבוגרים אשר פוחדים מהחושך וחשים חסרי אונים כשהם לא יודעים לאן ללכת, מה נמצא סביבם והאם הם בטוחים במקום שבו הם נמצאים. נשאלת השאלה – האם פחד מחושך הוא גזירת גורל או שמא אפשר למצוא דרכים להתמודדות חיובית יותר או אפילו טיפול של ממש? כיום אפשר למצוא לא מעט עצות ותשובות לשאלות אלה אך מה שהכי חשוב הוא כמובן לתת לפחד מהחושך את המקום שלו, כלומר להכיר בעצם זה שהוא קיים ואמיתי.

 

איך מתמודדים עם פחד מחושך בקרב ילדים?

ההורים של הילד שמפחד הם הכתובת שאליה הוא יפנה כאשר הוא יחוש בחשש שמנקר בו או בחוסר הביטחון שהחושך מביא איתו. הדבר הראשון שחשוב מאד לעשות זה לעזור לו לתמלל את התחושות שלו, כלומר לתאר אותן במידה הקרובה ביותר למציאות – מה הוא מרגיש? למה נראה לה שהיא מפחדת? האם זה קורה בכל מקום חשוך או שאולי יש מקומות שבהם זה לא קורה? מי שקורא בלוג הורים יכול למצוא לא מעט כתבות ומאמרים על נושא זה, שכן הוא קשור באופן ישיר לשנת הלילה של ילדים בכל הגילאים (וגם של תינוקות או פעוטות) ולכן הדיון על התחושות שחשים בחושך לגיטימיות וחשובות מאד.

 

דרכי התמודדות עם הפחד מהחושך

לאחר שהילד יחוש בטוח בעצמו ויבין שהפחד שלו מהחושך מתקבל ואין בו שום דבר רע – יהיה לו קל יותר לנסות בעצמו להתגבר על החושך. ילדים גדולים, יחסית, יכולים לגרום לעצמם להבין שבעצם מדובר בדיוק באותו המקום שהם כבר מכירים רק שמישהו בו כיבה את האור ולעומתם יש ילדים שמה שיעזור להם זה עזרים פיזיים של התגברות והתמודדות עם החושך – פנס בהישג יד או הדלקת האור בחדר סמוך. אפשר לומר שמעטות מאד הן ההזדמנויות שבהן מגיעים למקומות או מצבים חשוכים לגמרי ולכן יש הרבה רוגע ושלווה בידיעה שגם אם פתאום יהיה חושך – אפשר להושיט את היד, לקחת פנס ולהאיר לפחות את הסביבה הקרובה. יש גילאים שבהם קל יותר לדבר עם הילד בצורה רציונלית ויש גילאים שצריך פשוט לעזור להם ולהיות איתם או לידם על מנת שיחושו בטוחים יותר גם בחושך.

 

 

למה חשוב להתמודד עם פחד מחושך?

כאשר ילדים מפתחים פחד ממשהו (חושך או כל דבר אחר) יש חשיבות לשים לב למה זה קורה והאם יש כאן חזרתיות כלשהי. יש ילדים שמפתחים פחדים וחרדות בקלות יותר ולכן אם מצטברת רשימה של דברים שמהם הם פוחדים – הרי שכדאי לתת על כך את הדעת ולסייע לא רק בהתמודדות יומיומית אלא גם בהתגברות מוחלטת על אותו עניין. לכל ילד מגיע לחיות את החיים שלו ללא פחדים או חששות, בידיעה שהוא יכול לפתח את הביטחון והמוגנות האישיים שלו ושהוא לא צריך לדאוג לשלום עצמו כל הזמן. עבור ילדים חושך יכול להיות עניין גדול ולכן אם הם מתגברים על הפחד מהחושך הרי שהם יכולים לדעת שיש להם את המסוגלות המנטלית להתגבר גם על פחדים אחרים. מכאן החשיבות למצוא את הדרך הכי טובה ונכונה עבור כל ילד להתגבר.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
דיכאון ילדים

דיכאון הוא תופעה נפשית ורגשית שאין לה מגבלה של גיל, מגדר, דת או מצב אישי. אמנם יש תנאי

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?