ההשפעות הפסיכולוגיות של התעללות מינית בילדים

מבוא

התעללות מינית בילדים היא טראומה קשה ביותר שעלולה להותיר חותם כבד על הקורבן לאורך כל חייו. למעשי התעללות חמורים ובוטים אלה, המהווים הפרה קיצונית של גבולות הילד ואמון הילד במבוגרים, יש השלכות נפשיות, רגשיות, התנהגותיות וחברתיות עמוקות המשפיעות על הקורבן באופן מתמשך גם בבגרותו. חשוב להכיר ולהבין את מלוא ההשלכות הקשות והמורכבות של טראומה זו, על מנת לספק טיפול וסיוע מתאימים לקורבנות, לתמוך בהם לאורך זמן ולמנוע את התופעה הנפשעת הזו.

 

הפגיעה הנפשית והסימפטומים הפסיכיאטריים

קורבנות של בעילה אסורה בהסכמה בילדות סובלים באופן שכיח מסימפטומים של פגיעה נפשית חמורים. דכאון, חרדה גבוהה, התקפי פאניקה, הפרעות שינה ותסמונת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) הם מצבים פסיכיאטריים נפוצים בקרב מי שעברו טראומה קשה זו. רבים מהם סובלים גם מתסמינים דיסוציאטיביים, כאשר הם חשים מנותקים מהסביבה ואף מעצמם. הם עלולים גם לחוות רגשות קשים של בושה, אשם, דחייה עצמית ודימוי עצמי נמוך ביותר המושרשים עמוק בחוויה הטראומטית.  

 

הקשיים החברתיים והבעיות הבין-אישיות

לקורבנות התעללות מינית בילדות יש לעתים קרובות קשיים עמוקים בהקשר החברתי והבין-אישי. חוסר האמון שנוצר בהם כלפי מבוגרים ואנשים בכלל, בעקבות ההתעללות, יוצר קושי רב בבניית יחסים חברתיים ובין-אישיים בריאים. הם עלולים גם לחוות חרדה וחששות בסיטואציות של קרבה פיזית או אינטימיות. הפחד הטראומטי והחוויה הקשה שעברו עלולים להקשות עליהם מאוד בכינון מערכות יחסים זוגיות ויחסים אינטימיים ובריאים, ולגרום לבעיות הדדיות ותקשורתיות ביחסים אלה. לעתים הם מתקשים גם ביצירת אמון ובמתן אמון באחרים, ומפתחים התנהגות הרסנית של דחייה חברתית וניתוק חברתי. לא פעם הם מתקשים ביצירת קשרים חברתיים בכלל ובחיי חברה תקינים. בקצה השני של הרצף, הם עלולים לפתח התנהגויות מיניות לא בריאות, שכן בעקבות הטראומה הם עלולים לחוש חוסר שליטה מוחלט על חייהם המיניים והמערכות שלהם במישור המיני.

 

 

מחשבות אובדניות והתנהגות אוטו-אגרסיבית

במקרים רבים וקשים של טראומה מינית בילדות, הקורבנות עלולים לחוות באופן תדיר ומתמשך מחשבות אובדניות והתנהגות אוטו-אגרסיבית. הסבל הנפשי העמוק והמתמשך שהם חווים, הרגשות של חוסר תקווה, היעדר משמעות וחוסר שליטה בחייהם, יכולים להוביל אצלם לרצון עז להפסיק את הסבל באמצעים קיצוניים. ישנה שכיחות גבוהה של ניסיונות התאבדות וידועים גם מקרים של התאבדות בפועל בקרב קורבנות של התעללות מינית. כמו כן, הם עלולים לפתח התמכרויות והתנהגויות פוגעניות אחרות כלפי עצמם, כמו פציעה עצמית במכוון כדרך להתגבר על הסבל הנפשי.

 

הקשיים בתפקוד היומיומי לאחר התעללות מינית בילדים

הטראומה הנפשית והרגשית הקשה שחווים קורבנות התעללות מינית בילדות עלולה להשפיע גם על יכולתם לתפקד כראוי בחיי היום-יום. לעתים הם מתקשים להתרכז ולהתמיד במשימות יומיומיות ובפעילויות שגרתיות. התסמונת הפוסט-טראומטית וסימפטומים דיסוציאטיביים עלולים להכביד עליהם ולפגוע ביכולתם לבצע משימות באופן סדיר ורציף. במקרים חמורים, הם עלולים להפסיק את לימודיהם או אף לאבד מקומות עבודה עקב חוסר יכולת לתפקד ביעילות. הם גם נוטים לפתח התמכרויות לסמים, לאלכוהול או להתנהגויות מזיקות אחרות המשפיעות על תפקודם.

 

חוסר יציבות רגשית ובעיות התנהגותיות

בקרב קורבנות צעירים של התעללות מינית בילדות, ובפרט בקרב ילדים ומתבגרים שטרם הבשילו את מנגנוני ההתמודדות הנפשיים שלהם, ניתן לראות לעתים קרובות חוסר יציבות רגשית ניכרת, תנודות רגשיות קיצוניות, התפרצויות זעם והתנהגות אימפולסיבית וחסרת שליטה. הם עלולים לפתח בעיות התנהגותיות חמורות כמו אלימות, שימוש לרעה בסמים וחומרים פסיכואקטיביים, והתנהגויות אנטי-חברתיות ומסוכנות אחרות כולל עבריינות.

 

משקעים ממושכים לאחר התעללות מינית בילדים

מעבר לסימפטומים הנפשיים והרגשיים החריפים המוזכרים לעיל, הטראומה המינית בילדות עלולה גם להשאיר משקעים נפשיים ארוכי טווח הנמשכים אף לאחר תקופה ארוכה מהאירוע. זיכרונות טראומטיים, חלומות וסיוטים חוזרים על החוויה, התעוררות מחדש בלתי צפויה של חרדות ישנות קשות, ותגובות פיזיולוגיות וסומטיות המזכירות את הטראומה כגון דופק מואץ, חרדות, הזעות וכאבי ראש – כל אלה יכולים להמשיך וללוות את הקורבנות עוד זמן רב.

 

טיפול וסיוע לקורבנות התעללות

נוכח המגוון הרחב והמשקעים הארוכי הטווח של התעללות מינית בילדות, חשוב כי קורבנות יקבלו טיפול מקצועי לזהותה ולטיפול בה, הכולל טיפול פסיכולוגי, תמיכה נפשית וסיוע במגוון תחומי החיים שעלולים להיפגע מהתופעה. טיפול תומך וארוך טווח יכול לתרום רבות להחלמה הקורבנות, למנוע התדרדרות להתנהגויות מסוכנות ולנטרל את ההשפעות הלא פעם הרסניות של הטראומה הזו.

 

התעללות מינית בילדים – סיכום

התעללות מינית בילדים היא חוויה טראומטית קשה ביותר שעלולה להותיר אחריה חותם עמוק על הקורבן לאורך כל חייו. ההשלכות הנפשיות והרגשיות כוללות סימפטומים של פגיעה נפשית ומצבים פסיכיאטריים חמורים כמו דיכאון, חרדה, PTSD ורגשות עזים של אשם ובושה. היא גם גורמת לקשיים בין-אישיים, בהקמת יחסים חברתיים ואינטימיים, ואף מחשבות אובדניות והתנהגות אוטו-אגרסיבית. עוד הקשיים הקשורים אליה הם בתי התפקוד היומיומי הבסיסי, חוסר יציבות רגשית ובעיות התנהגותיות אצל ילדים ובני נוער, ומשקעים טראומתיים ארוכי טווח. חשוב להכיר היטב את מלוא המשמעות והמורכבות של התופעה על מנת לתמוך ולטפל בצורה מקצועית וממוקדת בקורבנותיה.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?