שייכים למין הגברי? קיראו על סוגי סרטן נפוצים בגברים

גופו של הגבר וגופה של האישה בנויים אחרים מבחינה אנטומית ופיזיולוגית. לכן, קיימים סוגי סרטן הנפוצים יותר אצל גברים, לעומת כאלה הנפוצים אצל נשים. בעוד חלק מהמערכות הפנימיות אצל שני המיני דומות מאוד כמו מערכת הלב וכלי הדם, מערכת העצבים ומערכת החיסון, מערכות השתן והרבייה שונות לחלוטין. אז מהם סוגי סרטן נפוצים בגברים דווקא? סרטן שכיח במיוחד הוא סרטן הערמונית, למשל. הכירו אותו מקרוב.

סוגי סרטן נפוצים בגברים

סרטן הערמונית

כפי שמדווח כמעט כל מומחה באורולוגיה, 2,000 גברים בכל שנה סובלים מסרטן בערמונית. הגידול, זאת בשונה מגידולים אחרים גדל ומתפתח באופן איטי וכך גם התסמינים עצמם. לעתים אפילו אחרי 8-10 שנים. זו הסיבה שחשוב כל כך להיות במעקב כבר מגיל 50, בעיקר אצל גברים עם רקע גנטי מובהק, אצלם הזיהוי יכול להופיע עוד קודם. בשלבים המוקדמים של המחלה ניתן לזהו תסמיני כמו למשל קושי בעת מתן שתן, עלייה בתדירות מתן השתן, כאבים בזמן מתן שתן, דם בשתן ועוד. לעומת זאת בשלבים מאוחרים של המחלה עלולים להופיע כאבים בעצמות, כאבים בשרירי הגב, באגן או בירכיים. למרות אחוזי התחלואה הגבוהים יחסית, אם מגלים את הגידול בזמן יש הרבה מה לעשות בעיקר תודות לטכנולוגיה שהתפתחה בשנים האחרונות.

למרות השוני הגופני הפיזי בין שני המינים, אחרי סרטן הערמונית, בממוצע 14% מהגברים יפתחו גידול ממאיר בריאה, 13% במעי הגבס, 6.5% בלימפומה ו-5.5% בכיס השתן.

 

אז איך מזהים ומה עושים?

אמנם לכל גידול סרטני שפיר או ממאיר יש את התסמינים שלו אבל יש כמה תסמינים שבהחלט יכולים להעיד על גידול כמו למשל חום ממושך. חום ממושך שאינו מוסבר או על ידי זיהום ויראלי או על ידי זיהום חיידקי ונמשך יותר משבועיים עד שלושה שבועות יכול פעמים רבות להעיד על גידול.

 

גם גושים באזורים שונים כמו האשכים, השד ומעל עצם הבריח מעידים כי משהו אינו תקין ולעתים יכולים להעיד על סרטן של קשרי הלימפה, סרטן באשכים או סרטן השד. בכל מקרה, חשוב להיות עירניים ולאתר רופאים מומחים רלוונטיים כשמתעורר חשד, להיות מודעים לרמות סיכון בהיבט הגנטי ולהימצא תחת מעקב אצל רופא מומחה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא