ביופסיית פיוז‘ן – מה ההבדל בינה לביופסיה רגילה?

בשנים האחרונות חלה קפיצת מדרגה בתחום אבחון סרטן הערמונית. אם בעבר היו עושים כמה בדיקות ביופסיה בהן היו לוקחים דגימות אקראיות, היום ביופסיית פיוז‘ן הנחשבת לאחת הטכנולוגיות החדשניות בתחום, מסייעת לצמצם בצורה ניכרת את כמות הביופסיות שאנשים צריכים לעבור. בביופסיית פיוז‘ן הסיכוי לפספס מידע שהוא קריטי יורד והשילוב של טכנולוגיית ה- MRI הוא זה שהופך את הבדיקה למדויקת יותר, כפי שטוען האורולוג המומחה פרופסור אורי לינדנר – https://druri.co.il.

 

רגע לפני ביופסיית פיוז'ן – מהו חלבון ה – PSA?

בשונה מגידולים אחרים, בסרטן הערמונית, בעיקר בשלבים המוקדמים של המחלה אין שום דבר שהוא מוחלט ולכן רמת הוודאות מאוד נמוכה. אם בעבר לא היו עושים ביופסיה לכל אחד שממצאי ה-PSA שלו היו קצת גבוהים מהנורמלי, היום ברגע שהורמון ה- PSA מתחיל לעלות, שולחים לביופסיה רגילה בה לוקחים דגימות רקמה רנדומליות מהערמונית. העניין הוא, שעד לא מזמן היו עושים יותר מדי ביופסיות מה שגרם לאבחון יתר. שהתהליך הזה גרם גם לכיסוי נרחב של שטחים בערמונית וגם אז במרים רבים הסרטן לא נמצא. מסתבר שאחוז האנשים שיש להם גידול סרטני הוא גבוה בכל זאת. כאן נכנסת לתמונה ביופסיית פיוז‘ן.

שימוש ב-MRI באמצעות בביופסיית פיוז‘ן

מדובר בבדיקה מאוד מדויקת שעוזרת לא רק לבחון את הערמונית, אלא גם אזורים נוספים הנחשבים לחשודים. דרך הבדיקה ניתן להגדיר את רמת החשד לקיום הגידול באותם אזורים, ביופסיית פיוז‘ן לא רק מסייעת לנו להבין את רמת הסיבות שיש גידול בערמונית, אלא גם ממקדת לגבי מיקום הדגימות. ניתן לבצע דגימה ישירות מהרקמה. התהליך מתבצעת בשילוב של אולטרסאונד ו-MRI מה שעוזר לנו להגיע לרמת דיוק סופר גבוהה, דבר שלא ניתן לעשות עם ביופסיה רגילה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא