ביבליותרפיה – טיפול באמצעות ספרים לכל הגילאים

רובנו מודעים לכך שקריאת ספרים באופן קבוע תורמת להפגת מתחים ולחצים, מגדילה את הידע הכללי של הקורא ומאפשרת לו לפתח יכולות כמו היכולת להבין אחרים, טיפוח אמפתיה ועוד. ביבליותרפיה היא כלי טיפולי שבא מהעולם של פסיכורתפיה, פסיכיאטריה ורפואה. היא מסייעת לפתור בעיות אישיות ואפילו נפשיות. באמצעות השיטה, המטפל מביא את המטופל להבנה וצמיחה אישית, מעלה את המודעות העצמי ומחזק את הדימוי והביטחון העצמי שלו. התהליך תומך בעידוד חשיפת רגשות והגדלת המוטיבציה להתמודד עם בעיות וקונפליטים תוך מציאות פתרונות. תוך כדי הסיפור, הקורא מצליח להזדהות עם הדמויות בספר ולהתנסות במגוון תהליכים.

 

ביבליותרפיה – איך זה עובד?

הטיפול בביבליותרפיה יכול להיות טיפול פרטני או קבוצתי. מטפלים ואנשי חינוך עושים בה שימוש או במטרה להגביר את ההשפעות של טיפול אחר או בכדי לנרמל חוויות שנוצרות לצד עם חששות. התהליך יכול להיעשות על ידי לימוד טכניקות ויסות נשימה במטרה לסייע להתמודד עם קשת רחבה של בעיות ביניהן בעיות חברתיות, בעיות תקשורת, הפרעות אכילה, חרדות, דיכאון, אובדן, התמכרויות מסוגים שונים,הערכה עצמית נמוכה ועוד. התהליך נעשה עם חומרי קריאה וספרי עבודה ספציפיים של סופרים וכותבים כמו אורי אלטר, לוין קיפניס, ברברה ג‘יוסי, נירה הראל, מרים רוט, מאיר שלו ועוד.

 

מדוע מומלץ לפנות למטפל ולא לנסות את השיטה בבית?

למעשה, להורים יש מידע אישי על התפקוד של הילד בשלל תחומים ולכן רמת האובייקטיביות של ההורה כלפי הילד אפסית. יחד עם זאת, לרוב בשלב זה הילדים הפרו את האמון בהורים שלהם מכל מיני סיבות ולכן מומלץ שלא לנסות את השיטות הטיפוליות בבית, אלא לפנות למטפל בין אם באופן פרטי ובין אם בקבוצה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא
על זוגיות ובנייה

ההחלטה לבנות בית לרוב נעשית תוך הסכמה מלאה של שני הצדדים הלוקחים חלק בזוגיות. אנחנו מסתכלים על העתיד