אטופיק דרמטיטיס מבוגרים טיפול מונע

אטופיק דרמטיטיס או בעברית פשוטה – אסטמה של העור היא מחלה דלקתית שמאפייניה הם יובש קשה מאוד בעור, גרד עז, יובש בלתי נסבל ותפרחת אדמומית. בדרך כלל, אנשים הסובלים מהמחלה מפתחים גם תסמינים אלרגניים כמו נזלת, רגישות לעקיצות, קשיי נשימה, אלרגיה למאכלים מסוימים, דלקות עיניים ולכן היא מכונה אסטמה. למרות שיותר תינוקות וילדים סובלים מהמחלה, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים טיפול מתאים יכול להקל באופן משמעותי. מדובר במחלה אשר פוגעת באופן ניכר באיכות החיים שלנו ומוציאה את הגוף מאיזון. יש כל מיני סברות בנוגע למחלה אך דבר אחד ידוע, ניתן לשלוט בה, להפחית משמעותית את התסמינים המלווים אותה ובכך בעצם להקל על החולה ולשפר את איכות החיים שלו.

 

אטופיק דרמטיטיס מבוגרים טיפול מונע

יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי למנוע הופעה של התסמינים. הדבר הראשון ואולי החשוב ביותר הוא לעשות שימוש במוצרים היגייניים בעלי רמת חומציות נמוכה, מה שנקרא pH נמוך. מומלץ מאוד לעשות שימוש במוצרים היפואלרגניים שעברו בדיקת אלרגיה והלפחית את השימוש בבגדים עשויים מחומרים סינטטיים כמו פוליאסטר או צמר. ניתן ללבוש ביגוד נעים עשוי מכותנה או פשתן. בנוסף, מומלץ להימנע מהזעת יתר ואם מתאמצים יותר מדי, מיד להתקלח. גם חשיפה לשמש איננה מומלצת במצבים של אטופיק. באתר atopic-d.org תוכלו לקבל מידע נוסף על המחלה הן אצל תינוקות וילדים אך גם אצל מבוגרים.

 

מה לגבי תינוקות וילדים?

תינוקות וילדים סובלים אפילו יותר משום שהם לא יכולים לשלוט בגרד בשום צורה והמחלה משתלטת עליהם לגמרי. בדיוק כאן אנחנו ההורים נכנסים לתמונה במטרה להתאים עבור התינוק או הילד את תכנית הטיפול הראויה ביותר עבור. באופן דומה למבוגרים, גם עבור תינוקות וילדים מומלץ מאוד שלא לעשות שימוש במוצרי טיפוח המכילים אלכוהול, פראבנים ושאר חומרים המזיקים ומייבשים את העור. מאוד כדאי לנגב את העור של התינוקות והילדים בצורה עדינה ולמרוח לאחר האמבטיה קרם לחות עדין, במיוחד באזורים שבין הקפלים. גם כאן ההמלצה הינה להלביש ביגוד מכותנה ולהימנע ממזון מעובד ומתועש.

מהם התסמינים המאפיינים את המחלה ומתי כדאי לפנות לרופא?

שמדובר באסטמה של העור, שטחי עור יחסית גדולים ורחבים מתחילים להתכסות בפריחה. הפריחה תוקפת בעיקר אזורי קפלים שנמצאים בחלק הפנימי של המרפקים, בחלק החיצוני של כפות הידיים, מאחורי הברכיים, באזור של הגב התחתון, בקרקפת, מסביב לעיניים וגם בצורה קיצונית בלחיים. כאשר מדובר בתחושת גירוד מאוד חזקה, גירוד שלא ניתן לעצור או להפסיק, כזה שגורם לפציעות ואפילו דימום, כמעט שלא ניתן להטיל ספק וזו אכן המחלה. חשוב להבין כי נוצר בעור זיהום ולכן נדרש טיפול מיידי במקרים כאלה. כאמור, יש כל מיני סיבות שיכולות לעודד את התפרצות המחלה כמו למשל סביבה עם הרבה אבק, אלרגיה לכל מיני דברים, מתחים נפשיים ועוד.

איך בוחרים רופא עור לטיפול באסטמה של העור?

כדאי לפנות לרופא מקצועי אשר מתמחה באבחון והתאמת טיפול ראוי לאסטמה של העור. בדומה לרופאים אחרים בתחומים שונים, יש חשיבות רבה לידע בתחום הספציפי הזה. חשוב להבין כי ברוב המקרים, מדובר בכל מיני גורמים סביבתיים שבהחלט ניתן לשלוט בהם ולמגר את התסמינים עד לכדי העלמה שלהם. ניתן להיעזר באנשים שמכירים כדי לקבל הפניה לרופא מומלץ באזור המגורים שלכם, לברר על רופא עור מקצועי דרך קופת החולים או באופן פרטי. כמובן שכדי לבחור את הרופא המתאים, כדאי לקחת בחשבון קריטריונים כמו מקצועיות, זמינות, שקיפות, אדיבות, המלצות וכדומה.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
תוכן עניינים
עוד בנושא
איך להפסיק התמכרות

התמכרות היא מצב גופני מאד בעייתי שבו הגוף מרגיש שהוא צריך, לצורך קיום ממשי ויומיומי חומר מסוים. באופן

רכישת קישורים
מעוניינים לכתוב לנו לאתר?