מה זה טיפול באומנויות ומה היתרונות שלו?

טיפול באומנויות הוא מקצוע בפני עצמו העוסק במגוון של טיפולים רגשיים המשלבים תהליכי יצירה ומתחלקים לשישה תחומי התמחות עיקריים. בבסיס הטיפול יש שני עקרונות חשובים. האחד הוא שלאמנות יש כוחות מרפאים והשני עוסק בחיבור בין גישות פסיכולוגיות לבין העשייה היצירתית אמנותית. קשר זה מאפשר לקיים תהליכים טיפולים מועילים במגוון דרכים ושיטות. טיפול באומנות מסייע במגוון של מצבים: תפקודיים, רגשיים ונפשיים, מצבי לחץ, מצבים טראומתיים, בעיות הסתגלות, בעיות ביטחון ועוד. הטיפול משלב ייעוץ, הנחיה, הדרכה והטיפול עצמו.

תחומי ההתמחות של טיפול באומנויות

קיימים שישה תחומי התמחות בתחום והם: ביבליותרפיה, פסיכודרמה, מוזיקה, דרמה, אומנות חזותית ותנועה/פעילות. הטיפול מביא איתו 4 אספקטים:

  1. עולמו של המטופל מופנה לטיפול שיש מצוקה או בעיה רגשית ולא נמצאים כלים יעילים לסיוע
  2. הקשר שנוצר בין המטופל לבין המטפל קשר זה יוצר את השינוי והוא מבוסס על הערכה, כבוד והקשבה
  3. תהליך היצירההמטפל בוחר אילו כלים לשלב במהלך הטיפול בהתאם לעולמו הפנימי של הילד, מורכבות הבעיה תוך התאמה למצבו הרגשי, הפיזי וגילו כמובן
  4. עולמו של המטפל למידה תיאורטית ופרקטית איננה מספיקה במקרה של טיפול אומנויות. עליו להיות אדם קשוב, מכיל, מקצועי ובעל מיומנויות רבות. על המטפל להכיר היטב את עצמו, אופיו, החוזקות אל מול החולשות שלו ולהבין כיצד אלו משפיעים על המרחב הטיפולי הדינמי.

דוגמאות לטכניקות טיפול

יש מגוון של שיטות המסייעות לטפל במגוון מצבים רגשיים הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים ביניהם ציור, פיסול, צילום, הכנת מסכות, תפירה וטקסטיל, אומנות דיגיטלית, שימוש בחימר/פלסטלינה/בצק, כתיבה/טיפול באמצעות ספרים וקריאה, יצירת קולאז‘, אומנות באבן, תכשיטנות ועוד.

כל השיטות הללו יכולות לעזור להתמודד עם דיכאון, חרדה, מחשבה אובססיבית כזו או אחרת ועוד בעיות.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

עוד בנושא
על זוגיות ובנייה

ההחלטה לבנות בית לרוב נעשית תוך הסכמה מלאה של שני הצדדים הלוקחים חלק בזוגיות. אנחנו מסתכלים על העתיד